۱۲:۲۱ ۱۴۰۲/۰۵/۰۳
274 بازدید
پ
دسته‌ها

نخست وزیر ارمنستان از آیت الله دکتر رئیسی برای سفر به ایروان دعوت کرد

 

وزیر امور خارجه ارمنستان تاکید کرد: ایران برای ما همواره دوست منحصر به فردی بوده و باقی مانده است.

به گزارش شهرآرانیوز، آرارات میرزوریان در نشست مطبوعاتی مشترک با امیر عبداللهیان گفت: روابط تهران و ایروان روابط تاریخی و سنتی است و حفظ و گسترش این روابط از اهمیت خاصی برای ایروان برخوردار است و اینگونه مراودات و رفت و آمد‌های دیپلماتیک در گسترش تعاملات و ایجاد چشم‌انداز در روابط دو کشور موثر است.
وزیر خارجه ارمنستان با بیان اینکه ایران و ارمنستان به دنبال گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های تکنولوژی و انرژی هستند، تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که حجم تجارت خارجی بین دو کشور را به سه میلیارد دلار برسانیم.
وی همچنین با بیان اینکه همکاری‌ها در حوزه‌های جاده‌ای و ترانزیتی نیز از اهمیت ویژه‌ای برای دو کشور برخوردار است، گفت: سال گذشته ما شاهد افتتاح سرکنسولگری ایران در قاپان بودیم و ان‌شاءالله در ادامه شاهد افتتاح سرکنسولگری ارمنستان در تبریز خواهیم بود.
همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه ما چندی پیش میزبان جلسه مشورتی ارمنستان، هند و ایران در ایروان بودیم، اظهار کرد: گسترش همکاری‌ها و تعاملات تجاری و ترانزیتی با تهران برای ایروان بسیار حائز اهمیت است.
این دیپلمات عالی رتبه ارمنستانی همچنین در ادامه با تشریح روند مذاکرات صلح بین آذربایجان و ارمنستان در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این زمینه با انتقاد از آذربایجان گفت: هم اکنون آذربایجان به جای گفتگو با مردم قره باغ سیاست پاکسازی قومی را در پیش گرفته است که نمونه آن محدود کردن کریدور لاچین است.
وی با بیان اینکه این کشور از هفت ماه گذشته اقدام به توقف رساندن مواد غذایی به منطقه قره باغ کرده است، گفت: در نتیجه این سیاست ما اکنون شاهد حاکم شدن وضعیت بحران انسانی در قره باغ هستیم.

وزیر خارجه ارمنستان همچنین در این نشست با ابراز امیدواری از اینکه در آینده‌ای نزدیک میزبان وزیر خارجه ایران در ایروان باشد، گفت: در جریان سفر امروز دعوت مجدد نخست وزیر ارمنستان از آقای رئیسی برای سفر به ایروان را به مقامات تهران اعلام کردم.
وزیر خارجه ارمنستان در جریان سفر به تهران علاوه بر دیدار با همتای ایرانی خود با حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران نیز دیدار و رایزنی کرد.

اشتراک گذاری