۱۰:۲۸ ۱۴۰۲/۰۸/۲۵
284 بازدید
پ
دسته‌ها

در نشست مشترک مرزی دو جانبه هیات گمرکی ایران و ارمنستان تصویب شد: توافق برای افزایش پذیرش کامیون از طرف گمرک مغری ارمنستان.

 

نصر: نشست مرزی گمرکات ایران و ارمنستان با حضور  شاهوردیان نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی و نائب رئیس پارلمان دوستی ایران و ارمنستان با هدف رفع موانع و گسترش همکاری های گمرکی و تسهیل مبادلات مرزی در گمرک مرزی نوردوز برگزار شد.

به گزارش نصر، در این نشست مشترک هیات گمرکی ایرانی با طرف ارمنی در خصوص بحث و تبادل نظر در موارد مختلف گمرکی که به میزبانی گمرک مرزی نوردوز برگزار شد دیدار و گفتگو کردند.

سرپرست حوزه نظارت گمرکات آذربایجان‌شرقی در این نشست با اشاره به افزایش میزان تعامل و همکاری و رشد حجم مبادلات تجاری بين گمرکات‌ مرزی دو کشور ، به صادرات بیش از ۶۰۰ هزارتن کالا به ارزش بالغ بر ۱۲۱ میلیون دلار در مدت ۷ ماهه سالجاری اشاره کرد و افزود این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۸۲ درصد و از حیث ارزش دلاری ۳۳ درصد افزایش داشته است.
نامدار همچنین با اشاره به تردد بيش از ۸۰ هزار کامیون در مدت یادشده از مرز نوردوز و رشد ۲۸ درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال قبل اظهار داشت: در حال حاضر روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ کامیون از مرز نوردوز به ارمنستان تردد دارند که انتظار می‌رود در آینده نزدیک به ۳۰۰ دستگاه در روز برسد.
وی همچنین با اشاره به توافق روسای جمهور دو کشور در خصوص افزایش مبادلات تجاری به سه میلیارد دلار، ابراز امیدواری کرد: با برگزاری نشست‌های مشترک و افزایش تعاملات گمرکی و اقتصادی، همکاری ها و افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور بیش از پیش افزایش یابد.

آرتاشس غمبریان  رئیس اداره گمرک جنوب ارمنستان نیز ضمن تشکر از تعامل و همکاری خوب گمرک نوردوز به ظرفیت های دو کشور در زمینه های مختلف اشاره کرد و بر تسریع در تامین زیرساختهای لازم جهت  اجرایی کردن موافقت نامه تبادل الکترونیکی داده بین دو کشور تاکید کرد.

شاهوردیان نماینده ارامنه مجلس شورای اسلامی و نائب رئیس پارلمان دوستی ایران و ارمنستان نیز در این نشست ضمن قدردانی از رویکرد و توجه ویژه رئیس کل گمرک ایران به افزایش همکاری های گمرکی بین دو کشور به اهمیت مرز تاریخی ۴۵ کیلومتری بین دو کشور اشاره و تامین زیرساختهای جاده ای دو طرف برای افزایش همکاریهای تجاری در راستای جذب گردشگر و تسهیل در امور مسافری را با اهمیت دانست و این امر را موجب رونق کریدور جنوب به شمال عنوان کرد.

افزایش ساعات کاری و نیروی انسانی در گمرک کشور مقابل، تبادل اطلاعات دوسویه از جمله برگه های اسکن ایکس ری کامیونی و توزین باسکول، برگزاری دوره آموزشی کارنه تیر برای فعالان حوزه حمل و نقل بین المللی طرف ارمنی در منطقه آزاد ارس، هماهنگی متقابل توسعه موازی و مکمل پایانه های مرزی دو طرف، استفاده از ظرفیت قانونی کارنه دوپاساژ برای ورودموقت خودروهای سواری گردشگران خارجی، از دیگر موارد پیشنهادی هیات ایرانی بود که مورد استقبال هیات گمرکی ارمنی قرار گرفت.

شایان ذکر است،عابدین سرکنسول ایران در شهر کاپان ارمنستان، حسینی معاون مدیرکل دفتر همکاری های بین الملل و روابط عمومی و معاون مدیر کل دفتر هماهنگی استانها و سرپرست گمرک نوردوز از اعضای هیات ایرانی و آرتاشس غمبریان  رئیس اداره گمرک جنوب ارمنستان، قائم مقام گمرک مغری و رئیس اداره مبارزه با قاچاق در استان سیونیک از اعضای هیات ارمنی در این نشست بودند.

اشتراک گذاری