۱۰:۴۰ ۱۴۰۱/۱۰/۲۸
459 بازدید
پ
دسته‌ها

تهران و ایروان خواهرخوانده شدند

امروز چهارشنبه و در مراسمی در تهران، تفاهم‌نامه خواهرخواندگی میان شهرهای تهران و ایروان با حضور شهرداران امضا شد که از جمله بندهای آن همکاری در حوزه های حمل و نقل، خدمات شهری و عمران است.

به گزارش ایرنا، مراسم امضای تفاهم نامه خواهرخواندگی میان ۲ شهر تهران و ایروان در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

شهردار تهران در این مراسم گفت: یکی از سیاست‌های قطعی جمهوری اسلامی ایران برقراری ارتباط، همکاری و حسن همجواری با کشورهای همسایه‌اش است، ارمنستان نیز در نزد ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است و علاقه‌مند به گسترش روابط میان دو کشور هستیم.

علیرضا زاکانی افزود: روابط میان ایران و ارمنستان صدها سال قدمت دارد، بنابراین در شرایط کنونی برقراری ارتباط برای هر ۲ کشور از مزایای ویژه ای برخوردار است.

وی با اشاره به ظرفیت های همکاری موجود در ۲ کشور، افزود: عمده همکاری میان دو کشور در سرفصل هایی چون حمل و نقل، محیط زیست، پسماند و خدمات شهری و مسائل فنی و عمرانی دسته بندی می شود.

زاکانی تاکید کرد: شهرداری تهران توانمندی ها و نیازهایی دارد؛ ما می‌توانیم توانمندی‌ هایمان را به بهترین وجه در اختیار شهرداری ایروان قرار دهیم و برای رفع نیازهایمان نیز از ظرفیت های ارمنستان استفاده کنیم.

زاکانی تاکید کرد: مجموعه شهرداری تهران این آمادگی را دارد تا روابط خود با شهرداری ایروان را روز به روز گسترش دهد و برای رسیدن به این هدف لازم است تیم مشترکی از طرفین برای گسترش همکاری ها تشکیل شود.

شهردار ایروان نیز با اشاره به ضرورت همکاری میان ایران و ارمنستان گفت: دو کشور مسیر تاریخی مشترکی دارند و با توجه به این موضوع ظرفیت های خوبی نیز برای همکاری میان طرفین وجود دارد.

سارگسیان افزود: ما از ظرفیت‌های همکاری به طور کامل استفاده نکرده و با وجود اینکه کشور همسایه یکدیگر می باشیم، شناخت کافی از هم نداریم.

شهردار ارمنستان تاکید کرد: در بازدیدی که از قطار شهری تهران داشتم صادقانه تحت تاثیر مترو تهران و توانمندی های آن قرار گرفتم. به همین دلیل درخواست دارم در صورت امکان گروهی کاری از سوی شهرداری تهران به ارمنستان اعزام شود، فکر می‌کنم هم در مورد فناوری های نوین و هم در رابطه با لوازم یدکی مترو می توانیم همکاری داشته باشیم.

وی گفت: گروه کاری شهرداری ارمنستان از چند ماه قبل در تهران حضور داشته‌ و اطلاعات مهمی از ظرفیت‌های شهرداری تهران به ما داده است که بر اساس آن ما امروز توافقی با محوریت فرهنگ، حمل و نقل و دیگر زمینه‌ های اجتماعی امضا خواهیم کرد، این توافق سرآغاز همکاری های میان شهرداری تهران و ایروان است.

اشتراک گذاری