۰۱:۴۶ ۱۴۰۱/۰۶/۲۲
699 بازدید
پ
دسته‌ها

استفاده باکو از پهپاد اسرائیلی ، در حمله به ارمنستان

یک رسانه روس خبر داد که ارتش جمهوری آذربایجان در حملات شب گذشته به مواضع ارمنستان، از پهپاد انتحاری «هاروپ» ساخت رژیم صهیونیستی استفاده کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در شرایطی که درگیری‌های شدید شامگاه دوشنبه (دیشب) جمهوری آذربایجان و ارمنستان خبرساز شده است، یک رسانه روس خبر داد که باکو به پهپاد اسرائیلی برای انجام این حملات متوسل شد.

«بلغاریا نیوز» به نقل از «کانفلیکت نیوز» که یک رسانه روسی فعال در زمینه خبرهای نظامی است، روز سه شنبه (امروز) گزارشی درباره درگیری‌های شب گذشته شدید جمهوری آذربایجان و ارمنستان منتشر کرد.

طبق این گزارش، از پهپاد «هاروپ» متعلق به نیروی هوایی جمهوری آذربایجان در حملات به مواضع ارمنستان استفاده شد. هاروپ، پهپاد انتحاری ساخت شرکت صنایع هوافضای رژیم صهیونیستی (موسوم به «آی‌اِی‌آی) است.

به روایت کانفلیکت نیوز، از این پهپاد انتحاری برای حمله به یک انبار مهمات و همچنین یک واحد نظامی نیروهای مسلح ارمنستان در «جرموک» و «سوتک» استفاده شد.

این رسانه روس، استفاده جمهوری آذربایجان از پهپاد انتحاری ساخت رژیم صهیونیستی را مسبوق به سابقه خواند و نوشت: «استفاده از هاروپ توسط نیروهای مسلح آذربایجان، برای اولین بار نبوده است. در جریان درگیری در قره باغ کوهستانی طی سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ تجربه جنگی واقعی هاروپ انجام شد».

کانفلیکت نیوز افزود: «استفاده‌کنندگان این پهپاد غیر از آذربایجان، اسرائیل، آلمان، مغرب، هند، ترکیه و سنگاپور هستند. هیچ اطلاعاتی درباره اینکه آذربایجان چه مقدار مهمات هاروپ از اسرائیل خریده است، در دست نیست».

انتشار این خبر در شرایطی انجام شده که روز یکشنبه هفته جاری در خبرها آمده بود که یک هواپیمای باری جمهوری آذربایجان حامل تسلیحات رژیم صهیونیستی از فلسطین اشغالی به باکو بازگشت .

چندی پیش «مدد قلی‌اف» وزیر صنایع دفاعی جمهوری آذربایجان از تداوم همکاری این کشور و شرکت‌های رژیم صهیونیستی خبر داد و در در جریان یک نمایشگاه امنیتی-دفاعی در باکو گفت: « [جمهوری] آذربایجان به همکاری با شرکت‌های ترکیه‌ای و اسرائیلی ادامه خواهد داد».

پیش از آن، «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در گفت‌و‌گو با «نشریه دفاع ملی روسیه» خبر داده بود که باکو به طور گسترده از تل‌آویو تجهیزات نظامی خریداری کرده است.

علی اف تصریح کرده بود که باکو از تل‌آویو، پهپادهای موسوم به «مهاجم آسمان» (Sky Striker) و هاروپ خریداری کرده و این موضوع دیگر بر کسی پوشیده نیست؛ پهپادهایی که هم برای شناسایی و هم نبرد کاربرد دارند.

اشتراک گذاری