۱۲:۱۴ ۱۴۰۲/۰۵/۰۷
382 بازدید
پ
دسته‌ها

ارمنستان خواستار فشار بر باکو برای بازگشایی کریدور لاچین شد.

 

ایسنا نوشت: مقامات ارمنستان ضمن متهم کردن جمهوری باکو به محاصره سه روزه کمک‌های بشردوستانه به منطقه قره‌باغ، از متحدان بین‌المللی ایروان خواستند تا باکو را تحت فشار بگذارند.
این اتهامات نقطه اشتعال دیگری در روابط متشنج میان ارمنستان و جمهوری باکو است که دهه‌هاست بر سر منطقه قره‌باغ جنگ دارند.
واهان گوستانیان، معاون وزیر امور خارجه ارمنستان، باکو را به مسدود کردن کریدور لاچین متهم کرده و از متحدان بین‌المللی خواست تا برای عبور ۱۹ کامیون حامل ۴۰۰ تُن کمک‌های بشردوستانه به این منطقه وارد عمل شوند.
به گفته مقامات ارمنستان، این کامیون‌ها از روز چهارشتبه ۲۶ ژوئیه در ابتدای کریدور لاچین متوقف شده‌اند.
گوستانیان گفت: اعمال فشار بیشتر از سوی شرکای بین‌المللی‌مان بر باکو بسیار مهم است. ما از سوی همکاران مختلف‌مان اظهارات متعددی شنیده‌ایم اما فکر نمی‌کنیم که تنها حرف کافی باشد.
وی همچنین پیش‌تر جمهوری باکو را به انکار یکی از احکام دیوان کیفری بین‌المللی متهم کرده بود؛ حکمی که به مقامات باکو دستور می‌دهد تا تحرک بدون مانع در کریدور لاچین را که تنها جاده از ارمنستان به منطقه قره‌باغ است، تضمین کند.
اختلافات کنونی بر سر این مسیر مانع تامین مواد غذایی برای این منطقه شده و به تنش‌ها میان باکو و ارمنستان دامن زده است؛ دو کشوری که از زمان فروپاشی جماهیر شوری، دو بار جنگ را تجربه کرده‌اند.
براساس گزارش رسانه‌های ارمنی، کامیون‌ها و دیپلمات‌های خارجی در حال حاضر در روستای “کورنیدزور” در مرز ارمنستان با قره‌باغ حضور دارند که در ابتدای کریدور لاچین واقع شده است.

اشتراک گذاری