۰۶:۴۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۴
394 بازدید
پ
دسته‌ها

اتاق بازرگانی مشترک ایران و ارمنستان: با حضور مهمانانی از ایران، هند، پاکستان و ارمنستان/ پیش‌نشست دیپلماسی نوروز برگزار شد

 

 

🔆پیش‌نشست سومین همایش بین‌المللی «دیپلماسی نوروز» با حضور مهمانانی از چند کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، در این نشست که روز شنبه ششم اسفند ماه ۱۴۰۱ در سالن صفارزاده حوزه هنری برگزار شد، خانم طرفة العین زینب عسکری از هندوستان و دکتر کمیل علی قزلباش و احمد شهریار از پاکستان به صورت حضوری و خانم‌ها شوشان خاچاطوریان (قزاق‌شناس) و آستغیک گغامیان (ایران‌شناس) از ارمنستان به صورت ارتباط تصویری درباره فرهنگ نوروز در کشور خودشان به تفصیل توضیح دادند.
عباس حسین‌نژاد که به عنوان نماینده ایران در این جمع و مدیر نشست میزبان مهمانان بود، از نوروز در ایران صحبت و تأکید کرد که نوروز و جدی گرفتن این حوزه تمدنی می‌تواند به همگرایی کشورهای همسایه و غیرهمسایه کمک کند.

بنابر این گزارش پیش‌نشست دیپلماسی نوروز به همت موسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر ایران و حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد و نمایندگان کشورهای حوزه تمدنی نوروز درباره اشتراکات خود در موضوع رسم باستانی نوروز گفت‌وگو کردند.
نشست اصلی دیپلماسی نوروز ۱۷ اسفند ماه با حضور سفرای کشورهای حوزه نوروز در منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد تهران برگزار خواهد شد.
عید نوروز همواره به عنوان میراث مشترک معنوی میان کشورهای حوزه فرهنگی ایرانی شناخته شده و همین استمرار و استقبال باعث شد در سال ۱۳۸۸ یونسکو آن را به عنوان میراث معنوی به ثبت جهانی برساند.
یکی از اقدامات خوب برای احیای نوروز، تلاش کشورهای این حوزه برای تصویب قطعنامه سازمان ملل متحد تحت عنوان روز بین المللی نوروز بود که به دنبال آن، عید نوروز به عنوان یک مناسبت بین‌المللی به رسمیت شناخته شد.

در بند نخست و دوم این قطعنامه بر شناسایی اول فروردین (۲۱ مارس) به عنوان روز بین‌المللی نوروز تأکید شده است.

اشتراک گذاری